مهم ترین و اصلی ترین ویژگی شیشه سکوریت مقاومت بالای آن نسبت به شیشه های معمولی است .در واقع این مقاومت بالا در برابر ضربه و حرارت از مشخصه ی شیشه های سکوریت است که آنها را از شیشه های معمولی متمایز می کند. در سالها اخیر در معماری های مختلف مدرن و شهری و در نماهای مختلف بیشتر از متریال شیشه استفاده می شود که این متریال و این طراحی خاص جلوه ی ویژه ای به سازه های مختلف می دهد. اما با توجه به مقاومت کم شیشه های معمولی در برابر ضربات مقاوم کردن آن اجتناب ناپذیر است تا بتوان با اطمینان و ایمنی لازم از این متریال در سازه ها و نماهای مختلف استفاده کرد و معماری وفضای مدرنی را به وجود آورد.

شیشه های معمولی پس از یک عملیلت حرارتی می توانند به شیشه های سکوریت و نشکن تبدیل شوند. بعد از آن که شیشه ها به کوره ای با دمای بسیار بالا منتقل شدند به صورت ناگهانی سرد می شود تا دچار شوک شده و مقاومت آنها بالا رود و نشکن شوند. البته قبل از حرارت دادن لازم است تا آن را در اندازه های لازم و دلخواه برش دهیم چون شیشه سکوریت قابل برش دادن نیست. شیشه سکوریت علاوه بر ساختمان سازی و معماری در صنایع دیگری همچون خودروسازی و ظروف آشپزخانه کاربرد دارد که در ادامه به کاربردهای آن به طور مجزا می پردازیم.

میخواهیم بیشتر بدانیم در باره :

1 . اجرای شیشه سکوریت
2 . انواع شیشه سکوریت
3 . نمونه شیشه سکوریت
4 . کاربردهای مختلف شیشه سکوریت
5 .آیا شیشه سکوریت امن هستند؟

اجرای نصب شیشه سکوریت

نصب اجرای شیشه سکوریت باید توسط افراد ماهر و متخصص در این زمینه صورت بگیرد و تمام برش ها در سایزها و اندازه های لازم قبل از سکوریت کردن شیشه انجام شود چون شیشه سکوریت با توجه به مقاومت و استحکام بالای آن قابل برش نیست بنابراین باید دقت و توجهات کافی در این زمینه صورت گیرد تا مشکلی به وجود نیاید.

انواع شیشه سکوریت

انواع شیشه سکوریت در رنگ ها و طرح های مختلف و با ضخامت ها و کارایی های متفاوتی در کارخانه های مختلفی در کشور تولید می شود که از هر کدام از آنها با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که دارد در صنایع و فضاهای مختلفی استفاده می شود. برخی از این شیشه های سکوریت برای نماهای خارجی ساختمان ها مناسب هستند و برخی برای نماهای داخلی و پارتیشن بندی و...

برخی از این شیشه ها به عنوان شیشه ی خودروها مورد استفاده قرار می گیرد و انواع دیگری از آن که مقاومت حرارتی بالایی دارند, در ظروف آشپزخانه و لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

نمونه کار های شیشه سکوریت

مزایای استفاده از شیشه سکوریت

مقاومت بالا در برابر ضربه و حرارت مهم ترین مزیت شیشه سکوریت است که مقاومت و استحکام آن را تا حد بسار زیادی بالا می برد. شاید اگر در گذشته ضربه پذیری و شکستن مهم ترین ویژگی و مشخصه ی اصلی شیشه بود و اگر به افراد در مورد شیشه های نشکن می گفتند که حتی در ضربات بالا یا حرارت آسیب نمی بینند کسی باور نمی کرد. اما با پیشرفت تکنولوژی و عملیات حرارتی خاصی که بر روی شیشه ها انجام می شود باعث می شود که خاصیت شکست ناپذیری پیدا کنند که در مجتمع های مسکونی و برج های بزرگ به راحتی و با اطمیتان از این محصولات  استفاده می شود. استفاده از این متریال شیک , مدرن و امروزی بودن را به محیط و فضای مورد نظر القا می کند که از مهم ترین ویژگی های این محصول است. 

کاربردهای شیشه سکوریت

با توجه به مزایا و خصویات منحصر بفرد شیشه سکوریت و کیفیت بالای آن در صنایع مختلفی از آن استفاده می شود که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم :

1 . نمای ساختمان : در ساخت نمای خارجی ساختمان ها شیشه بالکن , آلاچیق , شیشه رستوران و.. چون علاوه بر زیبایی که در محیط به وجود می آورند از کیفیت بالایی هم برخوردار هستند و در برابر بادهای شدید یا حرارت بالا و همچنین سرمای زیاد و رطوبت مقاوم هستند.

2 . لوازم خانگی : این شیشه به علت مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارد در ظروف مختلف آشپزخانه هم مورد استفاده قرار می گیرد و شیشه به کار رفته در مایکروویو ظروف پیرکس و شیشه های داخل یخچال از این متریال است . همچنین در میزها و پارتیشن بندی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

3 . خودرو سازی : به دلیل مقاومت و استحکام بالای شیشه سکوریت در خودرو هم مورد استفاده قرار می گیرد که باعث می شود در تصادفات و ضربه های به وجودآمده شیشه خرد نشود.

4 . صنایع ساختمانی :علاوه بر نمای خارجی ساختمان های مختلف شیشه سکوریت در فضای داخلی ساختمان ها و اداره ها هم برای پارتیشن بندی و جدا کردن فضاهای مختلف از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد . برای حفظ ایمنی به خصوص  در پنجره هایی که فاصله ی کمتری از زمین دارند مورد استفاده قرار می گیرد. درب ورودی خانه ها یا مغازه ها و هتل ها و.. همچنین به عنوان محافظ در پله ها یا پله های برقی و برای جلوگیری از سقوط افراد و.. از این شیشه ها استفاده می شود.

شیشه سکوریت در ساختمان سازی و به خصوص در سازه های مدرن و همچنین صنایع دیگر همچون خودرو سازی و ساخت لوازم خانگی و تزئینی کاربردهای زیادی داد و در دنیای امروز یکی از متریال های دارای اهمیت و غیر قابل چشم پوشی است .

انواع رنگ های شیشه سکوریت

این شیشه ها در رنگ ها و طرح های مختلف و با ضخامت های متفاوت تولید شده است که ضخامت آنها از 6 میلی متر تا 10 میلی متر است . به روی شیشه های رنگی رفکتیو لعاب خورده یا چاپ شده و.. عملیات سکوریت کردن انجام می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل استحکام و کیفیت بالایی که شیشه سکوریت دارد و کاربردهای مختلفی که در سازه های مختلف دارد و همچنین زیبایی که به وجود می آورد کارخانه های مختلفی اقدام به ساخت این شیشه ها کرده اند که می توان از میان آنها به آذر نما و آذر جام شیشه قزوین , شینا , جهان اطلس, پرشیا جام , سپنتا , ماندگار , آرکا جام , کاوه پایا شیشه نیک و.. اشاره کرد.

تفاوت استفاده از شیشه سکوریت با شیشه معمولی

مهم ترین تفاوت ششه سکوریت با شیشه های معمولی مقاومت و استحکام بالای آن است که باعث شده این متریال در سازه ها و صنایع مختلف به شیوه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد و زیبایی محیط را افزایش دهد.

این شیشه ها بیشترین مقاومت را در برابر ضربه های احتمالی رطوبت , گرما و سرمای بالا دارند که باعث شده استفاده از آنها در نمای خارجی خانه ها وسازه های مختلف تجاری مانند پاساژ ها و مراکز خرید روز به روز بیش تر شود.

مراحل ساخت شیشه سکوریت

شیشه سکوریت همان شیشه معمولی است که پس از یک عملیات حرارتی مقاومت آن در برابر ضربه و حرارت تا حد زیادی بالا می رود. مهم ترین نکته قبل از حرارت دادن این است که در اندازه ها و سایزهای لازم برش داده شود چون بعد از سکوریت شدن امکان برش وجود ندارد. بعد از برش , شیشه ها به کوره ای با دمای بسیار بالا منتقل می شوند و بعد به طور ناگهانی سرد می شوند تا مقاومت آنها در برابر ضربه و حرارت بالا رود و به عبارتی نشکن شوند.

شیسه سکوریت

شیشه های سکوریت در کارخانه های مختلفی تولید می شوند که ممکن است با توجه به کارخانه ی تولیدی و برند و کیفیت محصولاتش و همچنین استانداردهایی که در محصولاتش ارائه می دهد قیمت های آنها هم تا اندازه ای با یکدیگر متفاوت باشد. با توجه به مقاومت بالا و دوام طولانی و عمر بالای این محصولات و همچنین ظرافت و زیبایی که به محیط می بخشد انواع مختلف شیشه سکوریت از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند. برای خرید این محصولات می توانید به صورت حضوری مراجعه کنید وهر گونه سوالی را که در زمینه ی نصب و اجرای این محصول و قیمت های مختلف آن دارید مطرح کنید تا کارشناسان فروش پاسخگوی شما باشند.

مقالات و اخبار