مقالات

شیشه ساختمانی

شیشه ساختمان
پرتو در

شیشه ساختمانی

شیشه ساختمانی یک نوع شیشه است که به عنوان عنصر اصلی در ساخت و طراحی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این نوع شیشه دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را برای کاربردهای ساختمانی بسیار مطلوب می‌کند.
یکی از ویژگی‌های مهم شیشه ساختمانی شفافیت آن است. شیشه ساختمانی قابلیت عبور نور را دارد و اجازه می‌دهد تا نور خورشید و روشنایی طبیعی وارد ساختمان شود. این ویژگی به ساکنان ساختمان امکان مشاهده چشمگیر دنیای خارج و ایجاد یک محیط زندگی باز و روشن را می‌دهد.
علاوه بر شفافیت، شیشه ساختمانی دارای مقاومت مکانیکی مناسبی است. این شیشه‌ها قادرند نیروها و فشارهای خارجی را تحمل کنند و برای حفظ ساختمان در برابر عوامل جوی مختلف مانند باد، باران، برف و لرزش زمین اهمیت بالایی دارند.
شیشه ساختمانی همچنین دارای خواص عایق حرارتی و عایق صوتی است. با توجه به پوشش‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته، شیشه ساختمانی می‌تواند از انتقال حرارت و صدا درون ساختمان جلوگیری کند. این ویژگی می‌تواند به بهبود کارایی انرژی و ایجاد یک محیط آرام و بهتر برای ساکنان کمک کند.
شیشه ساختمانی در طراحی ساختمان‌ها نقش مهمی دارد و می‌تواند در ایجاد نماهای زیبا و منحصر به فرد، افزایش کیفیت زندگی و محیط زندگی ساکنان، افزایش راحتی و بهبود بهره‌وری انرژی مؤثر باشد.
با توجه به تنوع طرح‌ها و ویژگی‌ها، شیشه ساختمانی به یک ساختمان استحکام بخشی می‌دهد و همچنین به طراحان و معماران امکان می‌دهد تا با استفاده از آن طراحی‌های خلاقانه و منحصر به فرد خود را ارائه دهند.

شیشه ساختمانی
پرتو در

انواع شیشه ساختمانی

شیشه به علت کاربرد های فراوان و کاربری های مختلفی که در انواع ساختمان ها دارد در انواع مختلف و با طرح ها و رنگ های گوناگون  تولید شده است که  نیازهای مختلف را در ساختمان پاسخگوست و سلایق مختلف را  راضی نگه می دارد. از انواع مختلف این متریال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1 . شیشه دو جداره: این نوع از شیشه ها از کنار هم قرار گرفتن دو قطعه شیشه وایجاد فضای خلا و یا هوای خنثی شده بین دو شیشه ایجاد می شوند. این نوع از شیشه ها مقاومت بالایی در برابر نفوذ صدا سرما و حرارت دارند و در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. با توجه به موقعیت و شرایط مکانی که شیشه نصب می شود می توان از شیشه های مختلفی برای تولید شیشه دو جداره استفاده کرد تا کاربری های متفاوتی داشته باشد. ازشیشه های فلوت مشجر آینه ای سکوریت ولیمینت در ساخت این شیشه ها م استفاده قرار می شود.

2 . شیشه فلوت (تخت ): این شیشه که کاربرد زیادی در انواع ساختمان ها دارد به صورت ساده یا فناوری شده تولید می شود و با کارایی های مختلف در انواع ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. عملیات مختلفی می تواند روی این ششه صورت بگیرد و کاربردهای مختلفی داشته باشد مثلا می توان آن را به صورت آینه ای تولید کرد. این شیشه بدون موج و خمیدگی است و ضخامت آن از 2 تا 20 میلی متر است هر چند بیشتر در ضخامت های 4 تا 8 میلی متر تولید می شود.

 

3 . شیشه مات شونده برقی (شیشه هوشمند ): این شیشه ها بیشتر از جنس لیمنت هستند و ویژگی آن شیشه ها را دارند و با طلق PDLC که بین شیشه ها مورد استفاده قرار گرفته است امکان مات یا شفاف کردن انها در کسری از ثانیه وجود دارد . به همین دلیل از این شیشه ها برای ایجاد حریم خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

4 .شیشه لیمینت : این شیشه هم یکی از شیشه های پرکاربرد در شیشه ها ی ساختمانی است.این شیشه ها از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده است که با طلق میانی از جنس PVB به هم چسبیده اند ومقاومت بالایی درضربه وشکستن دارند.

 

5 . شیشه مشجر (طرح دار):  این شیشه ها در طرح ها ورنگ های مختلفی تولید می شوند و برای ایجاد حریم خصوصی و محیط خارج از دید مورد استفاده قرار می گیرند.

 

6 . شیشه سکوریت: شیشه سکوریت شیشه ای است که با فرایندی خاص ودر جریان حرارت دیدن مقاومت بالایی در برابر ضربات مختلف پیدا می کند و به عبارتی نشکن می شود. این شیشه ها در برابر ضربات مختلف و حتی زلزله مقاوم هستند و حتی در صورت شکستن تکه های آن به اطراف پخش نمی شود وایمنی بالایی ایجاد می کنند. این خصوصیات باعث شده که در ساختمان ها کاربردهای فراوانی داشته باشند و حتی به عنوان حفاظ و جان پناه هم مورد استفاده قرار بگیرند. از دیگر کاربردهای این شیشه ها می توان به بالکن شیشه ای آلاچیق ها درب ساختمان ها و بانک ها و... پلکان شیشه ای و حتی سقف و کف پوش شیشه ای اشاره کرد.

شیشه سکوریت درانواع مختلفی تولد می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 . شیشه سکوریت فلوت : در این شیشه ها پس زمینه ای از رنگ سبز وجود دارد و در مقایسه با شیشه سکوریت سوپرکلیر رنگ سبز بیشتری در بافت آنها وجود داد. این شیشه ها از قیمت مناسب تری نسبت به بقیه شیشه سکوریت ها برخودار هستند به همین دلیل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در مغازه ها بالکن های شیشه ای ویترین مغازه ها میز چاپ و ظروف شیشه ای کاربرد دارد.

2 . شیشه سکوریت سوپر کلیر: این شیشه ها از قیمت بالاتری نسبت به سکوریت فلوت برخوردار هستد و بیشتر در مکان های لوکس مانند خانه های مدرن ومغازه ها و فروشگاه های بزرگ مورد استفاده قار می گیرند.

3 . شیشه سکوریت برنز : این شیشه ها  درنگ برنز یا قهوه ای هستند و برای مکان هایی که می خواهیم دید کمتری داشته باشد مورد استفاده قرارمی گیرند مانند شیشه بالکن  و درب پارکینگ ها نمای آلاچیق ها و..

4 . شیشه سکوریت دودی : این شیشه ها هم در نمای ساختمان ها واتاق ششه ای کنفرانس پارتیشن بندی و.. مورد استفاده قرار می گیرند.

5 . شیشه سکوریت آبی : شیشه سکوریت آبی هم در موارد خاصی و برای طراحی و ساخت استخر سقف شیشه ای ویلا ها نرده ها جان پناه ها و.. مورد استفاده قرار می گیرند.

شیشه ساختمان
پرتو در

کاربرد شیشه ساختمانی

امروزه شیشه ساختمانی به یکی از متریال های محبوب و پرکاربرد در ساخت انواع شیشه  ساختمانی تبدیل شده است و چه در معماری داخلی و چه در نماهای بیرونی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به خصوص شیشه هایی که با اجرای فناوری های خاص مقاومت بیشتری پیدا کرده اند و در برابر صداها به عنوان عایق عمل می کنند و در برابر ضربات مختلف و فشارهای محیطی هم مقاومت بالایی از خود نشان می دهند به یکی از المان های اصلی معماری مدرن تبدیل شده اند و کمتر بنا یا ساختمانی را می توان یافت که رد پایی از حضور شیشه ساختمانی در آن نباشد . علت این استقبال نور بالایی است که متریال شیشه از خود عبور می دهد و فضای روشنی را ایجاد می کند. این موضوع امروزه با سبک جدید ساختمان سازی از اهیمت زیادی برخوردار است که مالکان مجتمع های بزرگ تجاری و همچنین انبوه سازان و سازندگان مجتمع های مسکونی را ترغیب می کند بیشتر از المان شیشه و به کار بردن شیشه های ساختمانی استفاده کنند تا مشتری های بیش تری را به خود جلب کنند. کاربرد این شیشه ها بسیار گسترده است و می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درب ورودی ساختمان ها و فروشگاه ها بانک ها و... به عنوان حفاظ در پله های برقی یا پله های ساختمان نرده ی بالکن و تراس دود بند پارتیشن بندی  نمای ساختمان اتاق شیشه ای کنفرانس سقف شیشه ای ویلا ها و حتی کف پوش شیشه ای پلکان شیشه ای و طراحی استخرها و .. 

نحوه نصب شیشه ساختمانی

شیشه ساختمانی , شیشه متریال حساسی است که باید به درستی و اصولی نصب شود تا در باز و بسته کردن و ... مشکلی نداشته باشد. به دلیل این که این شیشه ها , شیشه های مقاومی هستند باید قبل از برش به درستی اندازه گیری شوند و با توجه به مکان مورد نظر در سایزهای درست و مناسب برش داده شود تا مشکلی به وجود نیاید. این امر از اهمیت فراوانی برخوردار است و اندازه ها و سایزهای مختلف مربوط به شیشه باید به صورت دقیق و میلیمتری رعایت شوند تا در نصب آنها مشکلی به وجود نیاید بنابراین باید توسط افراد ماهر و تجربه ی کافی در این زمینه صورت بگیرد.

شیشه ساختمان
شیشه ساختمان

مکان های قابل استفاده از شیشه ساختمانی

مکان های قابل استفاده از شیشه ساختمانی بسیار گسترده و متنوع است و چه در فضاهای خصوصی و معماری داخلی خانه ها و چه در نماهای بیرونی هر یک به صورتی از انواع مختلف شیشه ساختمانی استفاده می شود. همچنین از شیشه ساختمانی هم در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی استفاده می شود و هم در ساختمان های عمومی مانند بانک ها فروشگاه ها مجتمع های تجاری و اداری و بیمارستان ها ورودی مترو و...

1 . معماری داخلی : سرویس بهداشتی , پارتیشن بندی , پلکان ها , وسایل تزئینی و.. از موارد مورد استفاده شیشه ساختمانی است. همچنین از انواع رنگی و طرح دار این شیشه ها برای ایجاد فضای خصوصی استفاده می شود.

2 . بیرونی : در این حوزه هم از شیشه ساختمانی در انواع مختلفی که به آنها اشاره شد در نمای ساختمان ها , بالکن شیشه ای , درب های ورودی حفاظ های بالکن و پله ها و.. استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *