درب اتوماتیک ساده

درب اتوماتیک کشویی ساده

درب اتوماتیک کشویی ساده

امروزه در بیشتر مکان‌های عمومی مثل ادارات، ساختمان‌های تجاری و ساختمان‌هایی که بسیار پر رفت و آمد هستند استفاده از درب اتوماتیک کشویی ساده رایج است. درب‌های اتوماتیک مدل‌های بسیاری دارد و هر کدام مزایا و ویژگی‌های مختص به نوع و مدل درب را دارند. استفاده از درب‌های اتوماتیک سبب شده افراد معلول، سالمندان، کودکان و افراد کم توان به راحتی در مکان‌های عمومی رفت و آمد داشته باشند.

بطور کلی درب‌های اتوماتیک از نظر صرفه‌جویی در انرژی بسیار کارآمد هستند. معمولا درب‌های اتوماتیک کشویی از پرطرفدارترین درب‌هایی هستند که می‌توان در مکان‌های عمومی استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی درب اتوماتیک کشویی ساده و کاربرد و ویژگی‌های این درب و….. بپردازیم.

 

درب اتوماتیک کشویی ساده شیشه‌ای

درب اتوماتیک کشویی ساده شیشه‌ای یکی از پرکاربردترین درب‌های اتوماتیک هستند. درب اتوماتیک شیشه‌ای درب‌هایی هستند که توسط یک ریموت از راه دور باز و بسته می‌شوند‌. این نوع درب‌ها نسبت به بقیه درب‌ها امنیت بالاتری دارند و به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از مهمترین قطعات درب اتوماتیک کشویی ساده شیشه‌ ای شامل پایه درب برقی، مرکز کنترل درب، قفل درب، مولد برق، میکروسوئیچ، فلاشرو… می باشد. مهمترین قسمت درب‌ اتوماتیک شیشه‌ای، اپراتور درب می‌باشد که بیشترین قیمت درب اتوماتیک شیشه‌ای مربوط به اپراتور می‌باشد. درب اتوماتیک شیشه‌ای در ساختمان‌های مسکونی، اداری، فروشگاه‌ها، اماکن عمومی، بانک‌ها، بیمارستان‌ها و…. قابل استفاده هستند. از مزایای این درب می‌توان گفت که تا حدود هفتاد درصد از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند، و همچنین به دلیل استفاده از درزگیر‌های مویی و لاستیکی بین فریم‌ها سبب شده که از ورود گرد و خاک و سروصدا و حشرات به داخل امکان جلوگیری کنند.

کاربرد درب اتوماتیک کشویی ساده

درب اتوماتیک کشویی ساده در مکان‌های شلوغ و پر تردد کابرد دارند مثل هتل‌ ها، بانک‌ ها، ساختمان پزشکان و بیمارستان‌ها، ورزشگاه‌ها، فروشگاه‌‌ها و…. بنابراین این درب ها در تمام مکان‌های سربسته و باز قابل استفاده هستند و محبوبیت زیادی در بین مردم دارند. حتی می‌توانید از این درب‌ها در منازل مسکونی و یا  بعنوان شیشه بالکن استفاده کنید و ظاهری بسیار زیبا و شیک در فضای مورد نظرتان ایجاد می‌کند. استفاده از درب اتوماتیک به دلیل اینکه در اتلاف انرژی صرفه‌جویی می‌کند و هزینه های سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی را کاهش می‌دهد بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

ویژگی درب اتوماتیک کشویی ساده

درب اتوماتیک کشویی ساده دارای ویژگی‌هایی هستند که عبارتند از:

  • دارای امنیت بالا: یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های درب اتوماتیک امنیت بالای درب است به این دلیل که این امکان را دارد در صورت نیاز می‌توان درب را قفل کرد و از عبور و مرور افراد جلوگیری کرد.

  • کم جا بودن: بدبن معنا که این نوع درب‌ها نیازی به فضای زیادی ندارند و در فضاهای کوچک می‌توان آنها را نصب کرد.

  • بکار بردن متریال مرغوب: برای ساخت درب اتوماتیک کشویی از متریال مرغوب استفاده می‌کنند و طول عمر بالایی دارند به همین دلیل بتوان در هر محیطی با شرایط آب و هوایی مختلفی نصب کرد.

  • مقاوم در برابر فشار و ضربه: معمولا درب‌های اتوماتیک ضد‌ ضربه و فشار هستند و به راحتی خراب نمی‌شوند.

  • امکان تردد با سرعت بالا: درب اتوماتیک کشویی در اماکن پر تردد قابل استفاده هستند و امکان تردد با سرعت بالا را می‌تواند فراهم کند که از ایجاد ترافیک جلوگیری کنند.

  • صرفه جویی درمصرف انرژی: یکی از ویژگی‌های مهم درب اتوماتیک جلوگیری از اتلاف انرژی است به این دلیل که این درب‌ها هنگام ورود و خروج افراد باز می‌شود و فوراً بسته می‌شود و مانع از هدر رفتن انرژی می‌شود.

  • دارای تنوع در طرح و اندازه: شما با توجه به محیط مورد نظر و محل نصب درب می‌توانید مدل و طرح مورد نظر خود را در اندازه مورد‌نیاز سفارش دهید.

  • نصب آسان: نصب درب اتوماتیک مراحل ساده‌ای دارد و مدت زمان کمی نیاز است که درب را نصب کنند اما بهتر است از متخصصان این حوزه برای نصب درب کمک بگیرید.

  • مقرون به صرفه بودن هزینه تعمیرات: هزینه تعمیرات درب اتوماتیک کشویی نسبت به بقیه درب‌ها کمتر و مقرون به صرفه است.

قسمت‌های تشکیل‌دهنده درب اتوماتیک کشویی ساده

قسمت‌ها یا اجزای تشکیل دهنده درب برقی کشویی ساده شامل موتور، تسمه، سیستم کنترل و جنس بدنه، باتری، چشمی، ریل می‌باشد. در این قسمت ازمقاله هر کدام از این اجزا رو بطور مختصر توضیح می‌دهیم.

  • موتور: موتور درب اتوماتیک کشویی ساده از یک آهنربای بسیار قوی تشکیل شده است. این درب‌ها حرکتی آرام و بدون سرو صدا دارند و از طرفی هر چقدر از این درب استفاده شود اصلا داغ نمی‌شود.

  • سیستم کنترل: سیستم کنترل این درب‌ها سرعت باز و بسته شدن درب، مدت زمان باز یا بسته بودن درب و تشخیص فاصله را بصورت هوشمند کنترل می‌شود.

  • تسمه: تسمه درب اتوماتیک کشویی ساده بسیار محکم و مقاوم است به گونه‌ای که به دلیل استفاده خیلی زیاد تسمه پاره یا شل نمی‌شود.

  • جنس بدنه: معمولا جنس درب اتوماتیک کشویی از آلیاژ آلومینیومی تشکیل شده است که همین موجب انعطاف‌پذیری درب شده‌است.

  • چشمی: درب اتوماتیک دارای سنسورها و چشمی‌ها می‌باشد که بتواند حرکت درب و مانع‌های موجود در مسیر درب را اندازه گیری و تشخیص دهد.چشمی درب اتوماتیک معمولا به صورت الکترونیکی و در قالب سنسور‌های مختلف عرضه می‌شود.

  • ریل: یکی از مهمترین اجزای درب اتوماتیک ریل درب است که لت‌های درب بتوانند روی آن حرکت کنند.

  • باتری: وظیفه باتری در درب اتوماتیک انرژی الکتریکی موتور و اجزای الکتریکی دیگر درب را تأمین می‌کند.

لوازم جانبی درب اتوماتیک کشویی ساده

درب اتوماتیک کشویی ساده ممکن است طی مدت زمان طولانی که استفاده می‌شود دچار اصطلاک شود و کارایی خود را ازدست دهد. بنابراین بهتر است درباره لوازم جانبی هر نوع درب برقی و انواع بهتر لوازم جانبی اطلاعات مفیدی داشته باشید. از مهمترین لوازم جانبی درب برقی که در سلامت و طول عمر درب تأثیر دارند عبارتند از:

  1. ریموت کنترل درب اتوماتیک:

یکی از مهمترین و اولین لوازم جانبی درب برقی ریموت درب است. در واقع ریموت یک نوع قفل الکترونیکی است که با حذف باز و بسته کردن درب به صورت دستی کار را بسیار آسان کرده است و از طرفی چون این نوع درب ضد سرقت می باشد دارای امنیت بالایی است.

  • دارای قفل الکترومکانیکی:

یکی از جنبه‌های مثبت و منفی درب برقی قفل الکترو مکانیکی است. قفل الکترو مکانیکی توسط برق کنترل می‌شود و از امنیت بالایی برخوردار است. زمانی که برق قطع باشد درب باز نمی‌شود و این از نظر این که درب بودن صاحب ملک باز نشود جنبه مثبت این قفل‌ها محسوب می‌شود اما ممکن است مالک در داخل یا بیرون ساختمان حبس شود که زیاد جالب توجه نیست و این مورد هم بعنوان جنبه منفی قفل الکترومکانیکی محسوب می‌شود.

  • باتری اضطراری درب برقی:

یکی از لوازم جانبی درب برقی که اهمیت بالایی دارد و باید بطور دائم بررسی شود باتری اضطراری می‌باشد. گاهی ممکن است با قطع شدن برق مالک یا افراد دیگر نمی‌توانند به داخل ساختمان یا خارج از ساختمان روند که ابن مشکل زیاد خوشایند نمی‌باشد. بنابراین حتما باید از سالم بودن باتری اضطراری اطمینان داشته باشید و هر از گاهی آن را امتحان کنید.

  • چشم الکترونیکی درب برقی:

برخی از لوازم جانبی درب اتوماتیک هستند که نمی‌توان آنها را حذف کرد و باید حتما به درب افزوده شود و از سالم بودن آن اطمینان داشته باشند. درب برقی شیشه‌ای در بسیاری از مکان‌ها استفاده می‌شود و از چشم الکترونیکی استفاده می‌کنند تا حضور افراد را تشخیص دهند و درب باز شود. بنابراین در صورت  خراب بودن چشم درب دیگر توانایی باز و بسته شدن را ندارد.

  • شستی دستی و نوری:

یکی از لوازم جانبی مورد توجه درب برقی شستی‌ها می‌باشد که دستی و نوری هستند. شستی‌ها در واقع فرمان باز و بسته شدن درب را می‌دهند. شستی نوری فقط با نزدیک دست فعال می‌شود که در بیمارستان‌ها از این نوع بسیار استفاده می‌شود. شستی دستی حتما باید با تماس مستقیم و فشار دادن آن دستور باز و بسته شدن درب را می‌دهد. شستی دستی در آسانسور‌ها کاربرد دارند.

  • کلید خلاص کن:

کلید خلاص کن از جمله لوازم جانبی محسوب می‌شود که نباید زیاد و بطور دائم از آن استفاده کرد جز در موارد ضروری. کلید خلاص کن در زمانی که برق قطع شود و باتری اضطراری در دسترس نباشد کاربرد دارد.

هزینه نصب درب اتوماتیک کشویی ساده

درب اتوماتیک کشویی ساده بطور کلی مجموعه‌ای از درب شیشه‌ای بزرگ است. ک یکی از درب‌ها بصورت ثابت می‌باشد و دیگری متحرک یا با عنوان نوار لغرنده هستند. این درب‌ها بسیار ایمن هستند و می‌تواند  داخلی را در برابر آب و هوا محافظت کند. هزینه نصب و راه اندازی درب برقی کشویی ساده به اندازه و ابعاد درب، نوع درب انتخاب شده، شیشه انتخاب شده، سازنده و تعداد نیروی کار برای نصب درب، مکانیسم قفل، قالب ریزی و موارد دیگر بستگی دارد.

سخن آخر

یکی از متداولترین مدل‌های درب خودکار که هنگام حرکت از میان آن نیاز به استفاده از دست ندارند درب اتوماتیک کشویی است. بطور کلی درب برقی کار را برای افراد کم توان و معلولان و کودکان آسان کرده است. از طرفی دیگه استفاده از این درب در فضاهای شلوغ و پر رفت و آمد سبب می‌شود که افراد سریع از عبور کنند و از مانع بوجود آمدن ترافیک شوند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات لازم در خصوص درب اتوماتیک و کاربرد و ویژگی‌های درب و حتی هزینه نصب درب و… در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید بهترین و با‌کیفیت‌ترین درب را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *